Blog

İlk Yardım Çantası İçinde Olması Gerekenler

İlk yardım, kaza ya da yaşamsal tehlike altında bulunulan bir durumda sağlık ekipleri gelene kadar hayat kurtarma amaçlı yapılan ilk müdahalelerdir. İlk yardım sırasında ilaç kullanılmaz. Mevcutta bulunan malzemelerle yapılır. İlk yardım eğitimi herkesin alması gerekli bir eğitimdir. Çünkü ilk yardım sayesinde günde binlerce insan hayatta kalıyor.

İlk yardımın önemi azımsanmayacak kadar büyüktür. Hayatı önem taşıyan ilk yardım uygulaması için gereken bazı malzemeler vardır. Özellikle trafik kazalarında can kaybının en çok yaşandığı gerçeğiyle karşı karşıya geldiğimiz aracımızda mutlaka bir ilk yardım çantası bulundurmamız gerekir.

Zorunlu Tutulan İlk Yardım Malzemeleri Nelerdir?

İlk yardım çantasın önemi devlet tarafından getirilen yasalarla da destekleniyor. İş işleri bakanlığı tarafından getirilen yasal zorunluluk gereği de araçlarda ilk yardım çantası bulundurmak zorunludur. Ayrıca ilk yardım çantası içinde olması gerekenleri de iç işleri bakanlığı belirlemiştir. Ayrıca bu ilk yardım çantası ve içinde bulundurmanız gereken malzemelerde eksiklik olursa aracınız muayeneden de geçmeyecektir. İç işleri Bakanlığı’nın hazırladığı yasaya göre araçlarda bulunması gereken ilk yardım çantası içinde bulundurulması zorunlu malzemeler şunlardır. 1 adet otomatik turnike, kanamayı durdurmak için kullanılır.

İlgili Haber : Trafik Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır

1 adet flaster gazlı bezi yapıştırmak için kullanılan bir bant türüdür. Sünni solunum maskesi, bu da hastayı hayatta tutmaya yarayan nefes alışı durduysa solunum yapmasını sağlayan bir maskedir. 3 adet üçgen sargı bezi, hidrofil pamuk, 1 adet paslanmaz çelik makas, 10 adet yara bandı, 2 adet cerrahi eldiven, el feneri, düdük, 2 adet büyük sargı bezi, yanık örtüsü, 1 kutu gaz kompresi, 1 adet antiseptik solüsyon, 10 adet çengelli iğne bundurulması zorunlu tutulmuştur. Zorunluluk dışında bu malzemeleri aracınızda bulundurmanız hayatı önem taşıyor.

Zorunluluk Dışında İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

İlk yardım çantasının amacı sizin ve yanınızdaki birinin hayatını kurtarmak adına yapılan ilk müdahale olduğu için zorunlu olmasa dahi mutlaka aracınızda bulundurmanız gerekir. İlk yardım çantası ne malzemeleri evlerde, iş yerlerinde, okullarda bulunduruluyor. Kazanın nerede, nasıl yaşanacağı bilinmediği için her zaman bu olumsuz durumlara karşı hazırlık olunmalıdır.

Buradaki malzemeler dışında bir kaç malzeme daha ilk yardım çantasına ekleyerek daha donanımlı bir hale getirebilirsiniz. İlk yardım eğitim kitapçığı, not edilmek için defter ve kalem, plastik şişeden su, yanık kremi, hijyenik Islak mendil, peçete, cımbız, çakı gibi malzemelerin bulundurulması tavsiyemizdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu