Blog

Ambulans Çeşitleri ve Özellikleri

Hastaneye hasta ya da yaralı taşımak için özel bir şekilde tasarlanmış panelvan tipi araçlara ambulans denir. Ambulans çeşitleri ve özellikleri gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkar. Bu durum üretim teknolojilerinin gelişmesiyle doğrudan ilgilidir.

İnsanların hastalık anında, ya da herhangi bir nedenle yaralanmaları halinde, en kısa süre içerisinde tıbbi yardım alabilecekleri sağlık kuruluşlarına gitmeleri gerekir. Bunun için içleri tıbbi yardım için uygun olan teçhizatların bulunduğu araçlara ihtiyaç vardır.

 Yardıma ihtiyaç duyan kişiye ilk müdahale yapıldıktan sonra,  hastanelere ya da hastaneler arasında hasta ve yaralı taşıma amacıyla kullanılan ve özel donanıma sahip olan araçlar ambulans olarak adlandırılır. Kullanım alanları ve ulaşım şekline göre ambulans çeşitleri ve özellikleri ise değişkenlik gösterir.

Ambulans Çeşitleri Nelerdir?

Özellikle ambulans çeşitleri söz konusu olduğu zaman karşımıza 3 farklı ambulans çıkar. İşte başlıca ambulans çeşitleri:

  • Kara Ambulansı
  • Hava Ambulansı
  • Deniz Ambulansı

Kara ambulansı en yaygın olan ambulans grubu olarak karşımıza çıkar. Hava ambulansı, hava yoluyla hasta taşırken; deniz ambulansı da deniz yoluyla yolcu taşır. İnsanlar için doğru uygulanan ilk yardım;  hayat kurtarıcıdır.  

Ambulanslar ise hem insanların sağlık sorunlarında hem de yaralanmaları halinde ilk müdahalenin yapıldığı araçlardır. Ambulans çeşitleri ve özellikleri, tamamen insan hayatını kurtarmak amacıyla tasarlanmıştır. Bazı ambulanslarda ise hasta ya da yaralı taşınmamakta, bu tarz ambulanslar cerrahi müdahale, kan ve serum taşıma ile oksijen verme amacı taşımaktadır.

Hasta taşımacılığı yapan ambulanslar;  ulaşım şekline göre kara, deniz ve hava ambulansı olarak üç gruba ayrılmaktadır.  Ayrıca kara ambulansları da hasta nakli ambulansı, yoğun bakım ambulansı, acil yardım ve özel donanıma sahip olarak sınıflandırılmaktadır. Ambulansların çeşitliliği ne olursa olsun ana amaç; acil sağlık hizmetlerinin en kısa sürede yardıma ihtiyaç duyan kişilere ulaşımını sağlamaktır. Bunun için gerekli malzeme ile sağlık personeli ile ambulansların hazır durumda olması şarttır.

Benzer İçerik : İlk Yardım Çantası İçinde Olması Gerekenler

Ambulans Çeşitleri Özellikleri Nelerdir?

Kişilerin ihtiyaç duyduğu anlarda tıbbi yardım alabilmeleri, ancak acil yardım alabilmelerine olanak sağlayan ambulansların olay yerinde bulunması ile mümkündür. Bunun için ambulansların genel anlamda taşıması gereken özelliklerin başında, tıbbi müdahale edilebilmesi için gerekli olan ekipmanın bulunması gelir. Ayrıca ambulans içerisinde ilk müdahaleyi yapabilecek yeterli bilgiye sahip sağlık çalışanının da olması şarttır.

İnsan hayatı çok değerlidir. Kimi zaman insan yaşamının kurtulabilmesi için saniyeler dahi çok önemlidir. Anında müdahale edebilmek için gerekli ekipmanlar ve uzman kişilerin olması ise tıbbi yardıma ihtiyaç duyan kişiler için elzemdir.

Zamana karşı yarışan ve her anın bir insanın hayatı için önem arz eden durumlar için ambulansların olay yerinde olması çok önemlidir. Bulunulan ortama, iklim şartlarına ya da hastanın sağlık sorununa göre ambulans çeşitleri ve özellikleri belirlenir. Böylece hastaya anında ve gerekli olduğu şekilde müdahale şansı artmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu