Blog

Ambulans İçerisinde Olması Gerekenler

Ambulanslar; günümüzde hayat kurtaran ve insanların bulunduğu yaşama alanlarında olması zorunlu olan araçların başında geliyor. Herhangi bir sağlık sorunu ya da hayati tehlike oluşturacak kazaların yaşandığı anda ambulanslara ciddi oranda ihtiyaç duyuluyor. Ancak, ambulans içerisinde olması gerekenler bulunduğu sürece, insanlara ilk müdahale etkili ve doğru olarak yapılabiliyor. Kara, hava ve deniz ambulanslarının içerisinde bulunması gereken malzemeler gündeme geldiği zaman karşımıza alternatif seçenekler çıkar.

Bu nedenle ambulansların amacına uygun şekilde donatılması gerekmektedir. Bunun için Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği malzemeler ve teçhizatların araçlarda bulundurulması şarttır.  Böylece insan hayatını tehlikeye atan kalp krizi, solunum durması gibi ani gelişen rahatsızlıklara anında müdahale edilebilmektedir. Ayrıca ev içi kazalarında da ilk yardım önem taşımakta ve oluşabilecek risklere karşı gerekli malzemeler ile hayati risk ortadan kaldırılmaktadır.

Ambulans İçi Malzemeler Neye Göre Belirlenir?

Ambulanslar; kara, deniz ve hava ambulansları ile yoğun bakım ambulansı olarak ayrılırlar. Dolayısıyla ambulans içi malzemeler de buna göre belirlenir. Ülkemizde en fazla kullanılan ambulanslardan birisi,  hasta nakil ambulansıdır. Bu tarz ambulans; hastalık durumuna göre her an hazır durumda olmak zorundadır. Tam da bu noktada ambulansların içerisinde gerekli olan malzemeler; ambulansların özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Ana sedye, boyunluk seti, enjektörler, idrar sondaları, oksijen maskeleri, portatif oksijen tüpü, serum seti ve askısı, sırt askısı, tel atel seti, steteskoplu portatif ve sabit tansiyon aleti ve temel tıbbi malzeme çantası ile görev elbisesi hasta nakil ambulansında bulunmak zorundadır. Özellikle ambulans içi malzemelerin hangileri olduğuna dair prosedürler gündeme geldiği zaman nitelikli malzemelerin varlığından söz edebiliriz.

Acil ambulans içerisinde olması gerekenler arasında ise ilk müdahale için gerekli olan malzemelerin bulunması şarttır. Bunlar ana malzemelerin yanında;  enjektörler, faraşseye, kelebek seti ve elbette ki acil doğum setidir. Bunların haricinde tüm ambulanslarda her ihtimal göz önüne bulundurularak cenaze torbası da bulundurulmalıdır. Ayrıca tüm ambulanslarda gerekli teçhizat dışında, konusunda uzman bir doktor ve iki sağlık çalışan ile ambulans şoförünün de bulunması gerekir.

Benzer İçerik : Ambulans Çeşitleri ve Özellikleri

Ambulansta Bulunması Zorunlu Malzemelerin Hayati Önemi Nedir?

Her insan hayatı çok değerlidir.  Toplumu oluşturan insanların sağlık sorunları yaşadıklarında ise tıbbi yardım sunan kuruluşların ve bunun için kullanılan ambulansların gerekli müdahaleyi yapabilmesi ise hayat kurtarır. Bunun için Sağlık Bakanlığı hastane ve ambulansların uygunluğunu sık sık denetlemektedir. Buna göre hastaneler daha kaliteli hizmet sunacak personel ve teçhizatla donatılmaktadır.

Ayrıca Bakanlık ambulans içerisinde olması gerekenler listesi belirleyerek, bunların her ambulansta olmasını zorunlu kılmıştır. Böylece ilk müdahale ile pek çok hastanın hayatının kurtulması sağlanmakta, olası kalıcı hasarların da önüne geçilebilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında ambulansların içerisinde bulunanların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Zira olası bir teçhizat eksikliği hayati tehlikeyi de beraberinde getirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu