Blog

Acil Vaka Nedir ?

Acil vaka, “acil durumun özelliklerini barındıran, acil yardım hizmeti gereken ve hizmet sunulması gereken tek bir olayı” tanımlar. Acil vaka tek bir bireyin yer aldığı bireysel bir olay olabileceği gibi çoklu yaralanmanın olduğu bir trafik kazası ya da kitlesel hasar oluşturan ve çok sayıda yaralının olduğu afetler gibi büyük kitlesel olaylarda olabilir.

Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Etkinlik

Acil durumlar, bireyleri etkilediği gibi zamanında müdahale edilmediğinde, toplumun geneli içinde risk oluşturabilir. Bununla birlikte, acil sağlık hizmetinin hızlı ve etkin sağlanması, birey ve devlet arasındaki güven algısını güçlendirir. Aksi durumda ise devlet otoritesi sorgulanmaya başlar.

Acil sağlık hizmetlerinin etkin sağlanabilmesi için hizmetin bazı ilkelerinin bulunması gerekir;

  • Süreklilik                 
  • Ulaşılabilirlik
  • Katılım                              
  • Değişebilirlik
  • Güvenilirlik

Acil Çağrı Merkezleri Nedir?

Acil yardım hizmetine ihtiyacı olan taleplerinin toplandığı, acil yardım hizmetlerinin organize edildiği ve yönetildiği merkezlerdir. Acil çağrı merkezlerinin; acil yardım talebine yanıt verme, yardımın yapılıp, yapılmayacağına karar verme, yardımın nasıl organize edileceğine karar verme ve yardım yardım operasyonunu en başından sonuna kadar yönetme gibi önemli görevleri bulunmaktadır.

Tüm bunlarla birlikte acil çağrı merkezleri; farklı acil yardım kurumlarının bir arada çalışmasının gerekli olduğu olaylarda, kurumlar arasında koordinasyon sağlama görevini yürütür. Acil çağrı merkezlerinin tüm bu görevleri yerine getirebilmesi ve hizmetin etkin bir şekilde sunulabilmesi için modern iletişim araçlarına, modern teknolojik donanıma ve yetişmiş insan gücüne ihtiyacı bulunmaktadır.

Acil Yardım Hattı

Acil durumlarda var olan riskin hasar oluşturmaması ya da oluşan hasarın büyümemesi için acil yardım hizmetlerinin mümkün olduğunca hızlı organize edilmesi ve olay yerine ulaştırılması gerekir. Hizmetin hızlı ulaştırılabilmesi için de acil yardım talebinin hızlı yapılabilmesi gerekir. Acil durumlarda yardım talebi, acil çağrı merkezlerine yapılır. Bugünün teknolojisinde en hızlı haberleşme aracı telefonlardır.

Herkes tarafından bilinen kısa, akılda kalması kolay her yerden aranabilecek telefon numaraları hizmet talebinin daha da hızlı yapılabilmesini sağlamaktadır. Acil Çağrı numaraları olarak adlandırılan numaralar, acil durumlarda yardım isteme yani hizmet talep etme aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye Acil Yardım numarası 112’dir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu