Blog

Koronavirüs Nedir ?

Koronavirüs  nedir sorusunun genel cevabı olarak İnsanlarda veya hayvanlarda hastalığın oluşmasına neden olan büyük ve tehlikeli bir virüs ailesidir diyebiliriz.

İnsanlarda, birkaç korona virüsün soğuk algınlığında MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) gibi daha tehlikeli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasına neden olduğu bilinmektedir. En son keşfedilen koronavirüs COVID-19 hastalığına neden olur.

Ülkemizde Covid-19’a yakalanmış vaka sayısını öğrenmek için tıklayın.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs belirtileri;

  • Yüksek ateş
  • Yorgunluk
  • Kuru öksürük
  • Burun tıkanıklığı

Bu semptomlar genelde yavaş yavaş belirti gösterir. Çoğu insan tedaviye ihtiyaç duymadan hastalıktan iyileşse de yaşlı ve yüksek tansiyon hastaları, kalp problemleri olan veya diyabet hastaları bu virüsü ciddi geliştirme olasılığı daha yüksektir. Öksürük, ateş ve nefes darlığı olan insanlar tıbbi yardım almalıdırlar.

Koronavirüs Tedavisi İçin İlaç Var mı?

COVID – 19’u önlemek veya tedavisini sağlamak için aşı veya enfeksiyonları engellemek adına bir ilaç yoktur. Fakat bu virüsten etkilenen hastaların semptomlarını hafifletmek için kullanılan ilaçlar vardır. Ciddi hastalık geçirenler hastaneye yatırılmalıdır. Çoğu hasta destekleyici bakımlar sayesinde iyileşir.

COVID – 19’dan korunmanın en iyi yolu ellerimizi temiz tutmak, öksürürken dirseğimiz ile ağzımızı örtmek ve öksüren kişiler ile aramıza en az 1 metre olacak şekilde mesafe koymaktır.

Koronavirüs Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Hidroksiklorokin Sülfat

Hidroksiklorokin bağışıklık uyarıcı etkisinden ötürü malarya, romatizmaya bağlı hastalıklar ve bağ doku hastalıklarında oral yolla yaygın olarak kullanılır.

COVİD – 19 rehberinde hem yetişkinlerde hem de çocuklarda, COVİD – 19 tedavisinde ve yüksek risk taşıyan sağlık çalışanı profilaksisinde kullanımı oldukça önerilir.Diyabet ve hipoglisemi hastalarının kullanımına dikkat etmesi gerekir.

Azitromisin

Azitromisin çoğunluk olarak gram pozitif kokların tedavisinde kullanılan genişçe kullanım alanına sahip olan makrolid grubuna ait bir antibiyotiktir.

COVID – 19 pnömonisi olan yetişkin hastaların tedavisinde doktorun kararına göre diğer tedavilere ek olarak azitromisinin kullanılabileceği T.C Sağlık Bakanlığı rehberinde belirtilmiştir. Çocuk hastaların tedavisinde de azitromisin kullanılabilir.

Favipiravir

Favipiravir  Japonya’da 2014 yılında geliştirilmiştir. Influenza tedavisinde kullanılmıştır.  Oral yolla alınan antiviral ilaç grubunun üyesidir. Genelde iyi tolere edilen bir ilaçtır.

T.C Sağlık Bakanlığı COVID – 19 yetişkin hasta tedavi rehberinde, ilk tedavide sonuç alamayan ağır seyirli hastalarda favipiravir kullanımını önermiştir. Gebe kadınların kullanımında fetal anomalilere neden olabileceği belirtilmiştir.

Ribavirin

Ribavirin pürin nükleozid analoğu bir antiviraldir. DNA hepatit C tedavisinde diğer antiviral ilaçlar, interferonlar alfa veya peginterferon ile birlikte kullanılmalıdır.

Oseltamivir

Oseltamivir İnfluenza A ve İnfluenza B tedavisinde kullanılır.  Antiviral bir ilaçtır. Genelgeçer enfeksiyonlarda değil yüksek riskli enfeksiyonlarda kullanılır.

Prednol

Prednol vücutta iltihaplanmaya sebep olan maddelerin salgılanmasını önleyen bir kortiktos. İlacın etken maddesi metilprednisolondur.Yemek zamanında veya yemekten hemen önce bir bardak su ile alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu