Acil Sağlık Hizmetleri

Acil Yardım Ambulansı

Kara ambulansları kendi arasında farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bunların içerisinde teknik alt yapı ve donanımsal özelliklere sahip olması gereken acil yardım ambulansı hizmeti profesyonel bir şekilde sunulmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan yönetmelik dâhilinde içerisinde olması gereken personel ve teçhizatları tam teşekküllü bir şekilde uygun hale getirilmesi gereklidir. Bu kapsamda her türlü donanıma sahip olan araçlar 7/24 hizmet vermektedir.

Bu hizmeti veren ambulansları diğerlerinden ayırıcı özellik, araç üzerinde fosforlu olarak göze çarpan kırmızı şeritlerin olmasıdır. Hastanın bildirilen durumuna göre yönlendirilecek olan ambulansın çeşidine, hekim kararı etki eder. Verilen karar doğrultusunda, ihtiyaca göre bölgeye en yakın ambulans, transfer hizmeti için gönderilir.

Acil Yardım Ambulansı Özellikleri

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından acil yardım ambulansı hizmeti verilebilmesi için bazı kural ve kaideler konulmuştur. Bu kurallara uymayan araçlar, bu tarzda ambulans hizmetini veremezler. 2021 yılında da yürürlükte olan son kararname doğrultusunda, bir acil yardım ambulansında olması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • En az 3 personelden oluşan bir ekip, araç üzerinde hazır bulunmalıdır.
 • Bulunan ekip içerisinde yetki belgesine sahip bir adet sürücü olmalıdır.
 • Ayrıca personellerden bir tanesi mutlaka uzman doktor ya da paramedik olmalıdır.
 • Araç üzerinde acil tıp teknisyeni personeli bulunmalıdır.
 • Personellerin, acil vakalarda olay yerinde ilk müdahaleyi yapabilme yetkilerinin olması gereklidir.
 • Araçların, yönetmelikte belirlenmiş olan teknik cihaz donanımına sahip olması gereklidir.
 • Ayrıca, araç içerisinde her türlü ilk müdahale tıbbi malzemelerinin bulunması gereklidir.

Tüm bu özellikler firmamız araçlarında mevcut olup bu hizmetten yararlanabilmek için iletişim bilgilerimizi mutlaka kayıt edin. Hiçbir zaman lazım olmaması en büyük dileğimiz olup, acil yardım ambulansı ihtiyaçlarında firmamızın güvenilir hizmetinden mutlaka faydalanabilirsiniz.

Acil Sağlık Araçları

Acil yardım ambulanslarının diğer ambulanslara göre teknik donanımları farklılıklar içermektedir. Türkiye sınırları içerisinde, acil durumdaki hastalara gönderilmesi gereken acil sağlık araçları ile ilgili yönetmelikte belirlenen kurallar vardır. 26369 sayılı kanun çerçevesinde ambulanslar kendi aralarında sınıflandırılmışlardır. Ambulanslarda, Acil Sağlık Araçları ve Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği çerçevesinde hava, deniz ve kadar ambulansları olarak çeşitlenen araçlar içinde firmamız kara ambulansı hizmetini vermektedir.

Kara ambulansları içerisinde de kendi arasında sınıflandırmalar söz konusudur. Firmamız bu sınıflandırmalar da her tülü ambulans temin edebileceğiniz bir noktadadır. Karayolları üzerinde hareket ederek hastalara hizmet verirken, firmamızdan alacağınız ambulans çeşitlerini 3 grupta toplayabiliriz.

 • Acil Yardım Ambulansı
 • Hasta Nakil Ambulansı
 • Özel Ambulans

Yönetmelik doğrultusunda tam teşekküllü tıbbi malzeme ve ekipmanların içerisinde bulundurulma zorunluluğu olan acil yardım ambulansı araçlarımızda, yaşam desteği konusunda nitelik kazanmış sağlık personelleri bulunmaktadır. Öyle ki doktor ya da paramedik, acil tıp teknisyeni konusunda eğitimleri tamamlanmış ve uzmanlaşmış sağlık kadrosu, ilk müdahaleyi yapabilme yetkisine sahiptirler.

Akabinde en yakın tam teşekküllü hastaneye gidene kadar, hastanın stabil halde hayata tutunmasını sağlarlar. Acil yardım ambulansında hizmet eden personelin mutlaka acil müdahale eğitimini almış olması gerekir. Firmamız bu konuda ekip oluşumunu yaparken, bu nitelikleri taşıyacak şekilde kalifiye bir ekip ile hizmet etmektedir.

Hasta Nakil Ambulans Özellikleri

Özellikle evden hastaneye, hastaneden eve olmak üzere süre gelen tedavi süreçlerinin karşılanması nedeni ile yapılacak olan hasta transferlerinde kullandığımız araçlardandır. Bu ambulanslarda temel bilgi donanımına sahip personellerimiz hizmet etmektedir. Acil yardım ambulansı gibi doktor ya da teknisyen bulundurulması talepleriniz ayrıca değerlendirmeye tabi olarak bildirilmesi gereklidir.

Özel Donanımlı Ambulans Özellikleri

Firmamız araçları içerisinde bulunan özel donanımlı ambulanslar kendi aralarında sınıflandırılmaktadır. Coğrafi şartlar, hastanın yaşı, cinsiyeti, hastalık derecesi ve diğer tıbbi ihtiyaçları doğrultusunda donatılarak hazırlanan ambulanslarımız ile sağlık transfer hizmetlerini vermeye devam ediyoruz. Bu tarz ambulanslara örnek olarak;

 • Yoğun bakım hastalarına özel ambulanslar
 • Yeni doğan hastaları için transferlerde kullanılacak teçhizatlara sahip ambulanslar
 • Kar paletleri olan ve kırsal bölgelerde kullanılan ambulanslar
 • Obezite Ambulansları, verilebilir.

Bütün ambulanslar 26369 sayılı kanun yönetmeliği doğrultusunda yetkilendirilirler. Avrupa Birliği standartları göz önünde bulundurularak bakıldığında A, B ve C tipi olan kara ambulansları, Türkiye yönetmeliğinde herhangi bir sınıflandırmaya tabi tutulmamıştır. Acil yardım ambulansı ile ilgili hizmet almak istediğinizde, mutlaka detaylar hakkında firmamızla iletişime geçerek, güncel bilgileri almayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞimdi Ara